Părinţi, nu completați chestionarele distribuite în școli pe tema vaxxinării!

COMUNICAT

Alianţa Părinţilor vă aduce la cunoștinţă următoarele:

1- FNAP (Federaţia Naţională a Asociaţiilor de Părinţi), organizaţie care pretinde că reprezintă și apără interesele părinţilor, dar este, de fapt, o anexă a guvernului, a lansat un chestionar extrem de manipulator adresat părinţilor.

Intrebările vizează, din diverse unghiuri, problema vaxxinării elevilor și profesorilor. Chestionarul pune în discuţie (într-o formă disimulată) restricţionarea dreptului la muncă al cadrelor didactice și restricţionarea dreptului la educaţie al elevilor pe criterii de vaxxinare.

2- Ministrul Sorin Cîmpeanu pregătește, de asemenea, un formular/chestionar destinat părinţilor care au copii de 12 și peste 12 ani, tot pe tema vaxxinării. Formularul va fi distribuit părinţilor după începerea anului școlar.

Vă rugăm să reţineţi:

Cele două chestionare sunt mijloace de manipulare și de viciere a consimţământului dumneavoastră. Intrebările vizează date cu caracter personal, date medicale cu caracter confidenţial, care figurează în mod normal în dosarul medical al unei persoane și nu au caracter public. Informaţiile medicale nu pot face obiectul unui chestionar.

Rezultatele pot fi ușor manipulate și interpretate în moduri care să justifice segregarea elevilor. Dreptul la învăţătură este constituţional și nu poate fi îngrădit pe baza unor sondaje de opinie.

Este evident faptul că pentru actul vaxxinării nu există consimţământ informat. Părintelui nu-i sunt aduse la cunoștinţă riscurile vaxxinării (care sunt deja cunoscute ca fiind grave și frecvente) și pe nimeni nu interesează istoricul medical al copilului (eventuale boli cronice, boli autoimune, boli în evoluţie) care ar contraindica vaxxinarea.

Singura atitudine raţională la primirea celor două chestionare (al FNAP și al Ministerului Educaţiei) este REFUZUL DE A LE COMPLETA.

Reţineţi:

Presiunile de orice fel asupra părinţilor sunt nepermise legal, deci nu poate fi invocată nicio lege care să vă oblige să semnaţi ceva împotriva voinţei dumneavoastră.

Refuzul de a completa un chestionar sau de a da o declaraţie NU TREBUIE JUSTIFICAT. Deci, NU PUTETI FI OBLIGATI SA SEMNATI O DECLARATIE IN CARE SA SPUNETI CA NU SUNTETI DE ACORD SA RASPUNDETI LA INTREBARI.

Nu aveţi obligaţia legală să vă justificaţi pentru decizia de a nu răspunde IN NICIUN FEL la întrebările din chestionare. Aveţi dreptul să refuzaţi ORICE, fără justificare, iar refuzul dv-stră este unul IMPLICIT (adică dacă nu aţi completat și semnat înseamnă că aţi refuzat). Orice cetăţean are dreptul la tăcere și NU există consecinţe legale pentru exercitarea acestui drept.

Copilului dumneavoastră nu i se poate interzice accesul la cursuri din cauza refuzului dumneavoastră de a completa chestionarul.

Diriginţii claselor se pot justifica cu privire la îndeplinirea obligaţiei lor de a vă comunica chestionarul/formularul (sau orice alt document) prin alcătuirea unui tabel în care să figureze nominal părinţii cărora le-au fost comunicate documentele.

Citiţi capul de tabel! Singura informaţie pe care trebuie să o conţină este aceea că vi s-au comunicat documentele și acest tabel este singurul lucru pe care este recomandabil să-l semnaţi.

Comitetul Director al Alianţei Părinţilor                                           Președinte: Cristian Filip

Prof Popa Olimpia- Dir Departament iEducaţie-Sănătate

Av Marina  Alexandru- Dir Departament Juridic