Cetatenii romani care refuza Cardul National de Sanatate din motive de CONŞTIINŢĂ sau RELIGIOASE se pare ca vor avea o alternativa

În urma numeroaselor refuzuri ale cetățenilor români care au considerat cardurile de sănătate electronice ca fiind  inacceptabile pentru conștiința și securitatea lor, preşedintele Colegiului Medicilor din România, Vasile Astărăstoae precizează că instituţia pe care o conduce va căuta o soluţie împreună cu oficialii CNAS, iar Biserica Ortodoxă Română a decis susţinerea demersurilor Colegiului Medicilor.

“Colegiul Medicilor din România caută soluţii împreună cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate. Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române sprijină demersurile Colegiului.

Ce măsuri alternative ar putea exista? “Este o chestiune foarte simplă. Ori va fi pus să semneze în momentul în care s-a prezentat şi să păstreze la el o declaraţie în aşa fel încât cine vine în control să vadă să-i semneze şi medicul pe documentul medical, încât când se face controlul vede şi există concordanţă între datele medicului şi datele pacientului sau o altă metodă în care să nu se utilizeze cardul cu cip, pentru că am înţeles că motivul religios este legat de acel cip, un card simplu, pentru că oricum şi datele sunt simple, că acolo nu se trece decât numele şi prenumele şi numărul de asigurat“, explică la RFI preşedintele Colegiului Medicilor, Vasile Astărăstoae.

(…)Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Constantin Stoica explică la RFI(…): “(…) Unii consideră că informaţiile care sunt incluse în cardul naţional de sănătate le afectează intimitatea, alţii consideră că s-ar exercita un anume control asupra propriei persoane, cu încălcarea drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti, sunt într-adevăr, din punctul unora de vedere, motive legate de conştiinţă sau de propriile convingeri şi atunci cred că este important ca şi pentru această categorie de pacienţi din România să existe o alternativă“.”

Citit si:

-> Biserica ortodoxa romana sustine gasirea unei alternative la cardul de sanatate
-> Cardurile de sanatate vor deveni obligatorii doar dupa ce se finalizeaza distribuirea acestora
-> Asociatia pentru libertatea romanilor protesteaza fata de sistemul de supraveghere electronica
-> Sandesc ms romania are cea mai mare crestere din lume la numarul de donori de organe si operatii de transplant
-> Vasile astarastoaie traficul de organe este un pericol mult mai mare decat traficul de droguri
-> Rasism social cu carduri electronice in marsilia oamenii strazii obligati sa poarte semn de identificare un triunghi galben cu informatii despre identitatea si bolile acestora o paralela cu intro