Archive for 20 decembrie 2014

Facilitatile la transportul public RETRASE celor care nu-si activeaza CARDUL DE SANATATE! INCALCAREA DREPTURILOR SOCIALE

carduri-asiguratDupă 31 decembrie, asigurarea facilităţilor de transport pentru persoanele care beneficiază de acest drept se vor acorda doar pe baza cardului emis de Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS).

Până la acea dată, facilităţile de transport vor putea fi obţinute ca şi până acum, pe baza tichetelor de călătorie gratuită sau a taloanelor speciale de călătorie, se arată într-un comunicat al Ministerului Transporturilor, postat pe site-ul instituţiei.

Totodată, Ministerul a informat că a fost adoptată Ordonanţa de urgenţă privind prorogarea unor termene privind stabilirea unor măsuri pentru asigurarea facilităţilor la transport pentru categoriile de persoane care au acest drept.

A fost adoptată Ordonanţa de urgenţă privind prorogarea unor termene privind stabilirea unor măsuri pentru asigurarea facilităţilor la transport pentru anumite categorii de persoane. Asigurarea facilităţilor de transport pentru persoanele care beneficiază de acest drept, potrivit legii, se mai poate face pe baza tichetelor de călătorie gratuită sau a taloanelor speciale de călătorie numai până la data de 31.12.2014, dată la care urmează să fie asigurate aceste facilităţi pe baza cardului emis de către CNAS. Procesul de distribuţie a cardului naţional de asigurări de sănătate este în curs de derulare,

se menţionează într-un comunicat al MT, postat pe site-ul instituţiei.

Prin promovarea acestui act normativ, se realizează asigurarea în continuare a facilităţilor de transport, prin utilizarea tichetelor de călătorie gratuite sau a taloanelor speciale de călătorie, până la emiterea în totalitate a cardurilor de sănătate, se arată în comunicat.

Sursa : http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomandari/2014/12/16/incalcarea-drepturilor-sociale-facilitatile-la-transportul-public-retrase-celor-care-nu-si-activeaza-cardul-de-sanatate/

Biserica Ortodoxă Română SUSŢINE găsirea unei alternative la CARDUL de sănătate

sfantul-sinod-bor

Biserica Ortodoxă Română a decis susţinerea demersurilor Colegiului Medicilor pe lângă autorităţi pentru identificarea unei alternative în cazul pacienţilor care refuză cardul naţional de sănătate pe motivă de conştiinţă sau religioase, informează Patriarhia Română.

Decizia a fost luată după cei mai multe mănăstiri din ţară, între care Putna şi Petru-Vodă dar şi persoane particulare au refuzat cardul de sănătate, invocând siguranţa datelor personale.

De asemenea, BOR a hotărât să aprofundeze cooperarea cu Ministerul Sănătăţii în programele de prevenţie dar şi pentru ajutorarea bolnavilor.

Sursa : http://activenews.ro/biserica-ortodoxa-romana-sustine-gasirea-unei-alternative-la-cardul-de-sanatate_1877388.html

Vasile Astarastoaie: “Traficul de organe este un pericol mult mai mare decat traficul de droguri”

Ceea ce se întâmplă în China confirmă că ştiinţa fără conştiinţă nu este altceva decât finalul societăţii umane, a umanismului.