Archive for 7 martie 2013

Dezbaterea referitoare la proiectul de lege pentru aprobarea OUG 82/12

Din pacate si comisia pentru politica externa ca şi comisia buget finante au dat aviz favorabil în unanimitate.

You need to install or upgrade Flash Player to view this content, install or upgrade by clicking here.

Dezbaterea din data de 5 martie 2013 din Comisia pentru buget, finanţe şi bănci cu privire la OUG 82/2012 pentru modificarea și completarea unor acte normative privind evidenţa persoanelor, actele de identitate ale cetăţenilor români , precum şi actele de rezidenţă ale cetăţenilor statelor membre ale Uniunii Europene şi Spaţiului Economic European rezidenţi în România, s-a rezumat la simple afirmaţii, fără prezentarea unor cifre concrete, reprezentantul Guvernului susţinând în continuare că OUG nr. 82-2012 nu are nici un fel de impact bugetar.
Analiza noastră sumară relevă faptul că ordonanţa va avea un impact bugetar semnificativ, din următoarele motive :
Continue reading →

Impactul introducerii actelor electronice asupra vieții private și libertății de conștiință a cetățenilor

Exercitarea drepturilor civile – Miting pe 14 martie

Asociația pentru Libertatea Românilor a inițiat în luna ianuarie mai multe acțiuni de cercetare a impactului introducerii actelor electronice asupra vieții private și libertății de conștiință a cetățenilor României. Aceste acţiuni au loc în condițiile în care implementarea sistemelor electronice sau biometrice ocupă un loc din ce în ce mai important pe agenda instituțiilor statului.

Implementarea sistemelor electronice se referă la :

a) introducerea actelor de identitate electronice prevăzută de Ordonanța de Urgență a Guvernului nr. 82 din 18 decembrie 2012, aflată în procedură de urgență pentru aprobare la Parlamentul României
b) introducerea cardului electronic de sănătate, rețetei electronice, dosarului electronic și a Sistemului Informatic Unic Integrat( Platforma Informatică a Asigurărilor de Sănătate)
c) în viitoarea etapă, Ministerului Agriculturii are în vedere introducerea cardurilor de acces în piețele agroalimentare, un proiect de OUG fiind postat deja pe site-ul www.madr.ro.

Acțiunile concrete ale ApLR au vizat:

• reliefarea modului în care implementarea sistemelor electronice în domenii ce țin de viața privată sau de identitatea românilor aduce atingere drepturilor și libertăților cetățenești.
  • prezentarea situației existente în celelalte state membre ale Uniunii Europene, inclusiv la nivelul forurilor conducătoare, unde îndoielile asupra sistemului electronic sunt departe de a se fi rispit.
  • prezentarea neajunsurilor și deficiențelor proiectelor demarate de către autoritățile publice responsabile din România.

Continue reading →